اشغال فضای CPU توسط وقفه سیستم
۹ مرداد ۱۳۹۵

اشغال فضای CPU توسط وقفه سیستم

اشغال فضای CPU توسط  پروسه وقفه، در سیستم های مختلف، متفاوت است؛ در برخی سیستم ها بین بازه 0.1 تا 0.2  درصد نمایش داده میشود و در برخی سیستم ها نیز بین 3 تا 7 در صد نمایش داده میشود ...
در مقاله قبلی در مورد وقفه و اهمیت آن برای سیستم شما، صحبت کردیم؛ در این مقاله میخواهیم در مورد این مسئله که چرا وقفه، باعث بروز مشکل در سیستم میشود؛ صحبت کنیم.
هنگام نمایش پروسه وقفه‌های سیستمی در Task Manager، موس خود را بر روی صفحه جابجا کنید تا تغییرات لحظه‌ای در این پروسه را ببینید.
اشغال فضای CPU توسط  پروسه وقفه، در سیستم های مختلف، متفاوت است؛ در برخی سیستم ها بین بازه 0.1 تا 0.2  درصد نمایش داده میشود و در برخی سیستم ها نیز بین 3 تا 7 در صد نمایش داده میشود این تفاوت میان اشغال فضای CPU  به دلیل کانفیگ و یا مشخصات سخت افزاری شما دارد.
در قسمت نمایش فرآیند های وقفه در Task manager، موس خود را تکان دهید؛ اگر نمایش این فرآیند از 5 تا 10 درصد بود؛ به احتمال بسیار زیاد لپ تاپ، پی سی، تین کلاینت ( تینکلاینت ) و مینی پی سی شما از مشکل سخت افزاری و یا مشکل درایور رنج میبرد.
اولین راه حل در چنین مواردی، ریستارت رایانه است.
1- درایورهای سخت‌افزاری خود را بررسی کنید
اولین احتمال مربوط به نقش درایورهای سیستمی در اشغال CPU رایانه می‌شود. جهت بررسی سلامت درایورهای سیستمی و سخت‌افزاری، کافیست در این سایت، برنامه DPC Latency Checker را دانلود کنید. پروسه DPC در این برنامه مربوط به وقفه‌های سیستمی است. هنگامی که وقفه‌ها می‌خواهند اولویت‌های پایینی را تا حل مشکلات اساسی نادیده بگیرند،DPC  وارد عمل می‌شود.
هدف از طراحی ابزار DPC Latency Checker، پردازش قابلیت رایانه شما در مواجه مناسب با پخش زنده صدا و تصویر بر روی درایور دستگاه بوده است. به کمک این ابزار کاربردی می‌توان به‌ سرعت نقش درایورها ،  در اشغال  CPU  رایانه را تشخیص داد.
در تصویر زیر نمایی از پنجره این برنامه را مشاهده می‌کنید. اگر مطابق شکل، نوار‌های قرمز در بالاترین حد خود دیده شدند؛ میتواند ناشی از خاموش بودن و یا خارج از دسترس بودن درایور و یا سخت افزاری باشد.

 
در قدم اول به یافتن مقصر اصلی اشغال CPU رایانه بپردازید و اگر این مشکل اخیرا ایجاد شده است، درایور‌ها را آپدیت کرده یا درایور مقصر را به آخرین نسخه سالم و پایدار برگردانید. معمولا درایور‌های AMD SATA ،HD Audio device ، درایورهای بلوتوث مقصر اصلی اشغال CPU پی سی، مینی پی سی و تین کلاینت با وقفه‌ها هستند.
اما چگونه درایور مقصر را پیدا کنیم؟ ابزار LatencyMon  را دانلود و نصب کنید؛ سپس کلید Start/ play  را فشار دهید و به تب Drivers که در تصویر نمایش داده شده است؛ بروید بر روی نوار چهارم با عنوان DPC count  کلیک نماید تا درایور ها را بر اساس بیشترین عدد DPC count  ، چینش کند.
معمولا درایورهایی با تعداد DPC بالا، وقفه‌های بیشتری در پردازنده ایجاد می‌کنند و در نتیجه میزان اشغال CPU رایانه بیشتر می‌شود.


2- دستگاه‌های داخلی را غیرفعال کنید
به‌جای اینکه درایورهای سیستم را به‌صورت رندمی آپدیت کنید یا به دنبال مقصر بگردید، با غیرفعال کردن تک‌تک درایورها می‌توان مقصر را به‌سرعت پیدا کرد. به منوی استارت رفته و در بخش جست‌وجو عبارت Device Manager را تایپ کنید (این گزینه در کنترل پنل نیز قرار دارد). بخش دستگاه‌ها را گسترش داده و با راست کلیک بر روی هر یک، آن را غیر فعال نمایید.
این کار را به‌صورت تکی برای هر درایور انجام داده و قبل از غیر فعال کردن مورد بعدی، میزان اشغال CPU رایانه را در بخش Task Manager کنترل نمایید. قبل از غیر فعال کردن دستگاه بعدی، حتما مورد قبل را دوباره با کلیک راست فعال کنید.
معمولا دستگا‌ه‌های خراب‌کار و مقصر در اشغال CPU رایانه با وقفه‌ها عبارتند از:
•    آداپتورهای شبکه (Network adapters)
•    مودم‌های داخلی
•    دستگاه‌های صدای داخلی
•    هر کارت افزونه‌ای نظیر تیونر تلویزیون، ISDN، آداپتورهای DSL یا مودم‌ها
هشدار: هیچ‌وقت درایور‌های ضروری جهت اجرای سیستم، به‌عنوان مثال زیر دسته‌های Computer، Processors یا System Device را غیر فعال نکنید.
اگر هیچ‌کدام از این‌ها عامل مقصر نبودند، به غیرفعال‌سازی تک‌تک موارد دیگر (موس، کیبورد، دسته بازی و…) ادامه دهید؛ امیدواریم با این روش به‌سرعت مقصر اشغال CPU رایانه را پیدا کنید.
3-  دستگاه‌های خارجی (اکسترنال) را غیرفعال کنید
DPC Latency Checker نتوانست مقصر اشغال CPU رایانه را پیدا کند؟ شاید سخت‌افزار USB رایانه عامل اصلی این مشکل باشد. جهت غیر فعال کردن این موارد می‌توانید مطابق تصویر زیر مواردی همچون USB Root Hub را با راست کلیک غیر فعال کنید.
در بخش Device Manager، هر گزینه‌ای که در زیر دسته Universal Serial Bus controllers قرار دارد را غیرفعال کنید.

 


اگر از موس یا کیبورد خارجی (بلوتوث یا USB) استفاده می‌کنید، با این کار همه آن‌ها غیر فعال می‌شوند. حتما گزینه جایگزینی جهت فعال کردن دوباره آن‌ها بیابید!
4- مانع فعالیت سخت‌افزار مقصر شوید
علاوه بر درایورها، یک سخت‌ افزار مشکل‌دار نیز می‌تواند مقصر مشکل اشغال CPU رایانه و وقفه‌های سیستمی شود. در این صورت، آپدیت درایورها مشکل شما را حل نخواهد کرد. باید به‌جای این کار، کل سخت‌افزار مشکل‌ساز را غیر فعال کنید.
 


توجه: وقفه‌های سیستمی و اشغال CPU رایانه ممکن است به خاطر منبع شارژ و انرژی مشکل‌دار باشد. همچنین شارژر لپ‌تاپ نیز در برخی موارد به‌عنوان مقصر شناخته شده است. پیشنهاد می‌کنیم سلامت عملکرد این موارد را نیز مورد بررسی قرار دهید.
5- غیر فعال کردن افکت‌های صدا
این راهکار مختص کاربران ویندوز 7 مایکروسافت است. افکت‌های صدا در این نسخه می‌توانند عامل اشغال CPU رایانه و وقفه‌های پیش از حد باشند. در نوار ابزار ویندوز بر روی آیکون اسپیکر راست کلیک کرده و گزینه Playback devices را انتخاب کنید. بر روی اسپیکر پیش‌فرض خود دوبار کلیک نمایید تا بخش Properties باز شود. به تب Enhancement بروید و تمامی افکت‌های صدا را غیر فعال کنید. حالا وفقه‌های سیستمی و وضعیت اشغال CPU رایانه را بررسی کنید.
6-  بایوس را آپدیت کنید
BIOS اولین بخش نرم‌افزاری است که به محض روشن شدن رایانه شروع به فعالیت می‌کند. به کمک این بخش، سیستم‌عامل رایانه اجرا می‌شود. ابتدا ورژن بایوس سیستم را شناسایی کرده و سپس با بررسی وب‌سایت سازنده، آخرین آپدیت و دستورالعمل آپدیت آن را دنبال کنید.
جهت مشاهده ورژن فعلی بایوس، دکمه ویندوز را با R فشار داده و در نوار پنجره ران، گزینه cmd را جست‌وجو کنید. سپس دو فرمان زیر را یکی پس از دیگری وارد کنید و اینتر را بزنید:
1.    systeminfo | findstr /I /c:bios
2.    wmic bios get manufacturer, smbiosbiosversion

 


توجه: آپدیت بایوس یک عملیات ساده و پیش پا افتاده نیست. اگر کاربر حرفه‌ای هستید این کار را خودتان انجام دهید و حتما قبل از آن از رایانه خود فایل پشتیبان تهیه کنید.
دقت نمایید: روش های ذکر شده و نرم افزار های اعلام شده صرفا در محیط سیستم عامل ویندوز و مربوط به کلیه سیستم های رایانه ای (پی سی، لپ تاپ، مینی پی سی، تین کلاینت ( تینکلاینت ) ) می باشد و این مطلب، شامل زیروکلاینت ها، بدلیل اینکه غالبا از سیستم عامل لینوکس بهره میبرند و  بار پردازشی این نوع دستگاه ها در سرور است؛ نمی باشد.
 

ثبت نظر و نقد شما