آشنایی با پردازنده های Intel وتعداد هسته آنها
۲۹ فروردين ۱۳۹۴

آشنایی با پردازنده های Intel وتعداد هسته آنها

آشنایی با انواع CPU موجود در بازار و تعداد هسته های آنها

LAPTOP

 

TURBO-BOOST

HYPER-THEARADING

CORE

CPU SERIES

No

No

2

CORE i3

YES

YES

2

CORE i5-661

YES

NO

4

CORE i5

YES

YES

2

CORE i7 Y-UE-M-E-U

YES

YES

4

CORE i7 QM-MQ-EQ-HQ-XM

 

DESKTOP

NO

NO

2

CORE i3

YES

NO

2

CORE i5 Sandy Bridge 2390T- Ivy Bridge 3470T- Haswell 4570T- Haswell 4570TE

YES

NO

4

CORE i5 P-S-R- Sandy Bridge- Ivy Bridge- Haswell

YES

YES

4

CORE i7 (Start Series From 2 for example:2600K)

YES

YES

6

CORE i7 X-970-980-ALL

 

* Sandy Bridge: Start Series From 2 for example: core i5 2500

* Ivy Bridge: Start Series From 3 for example: core i5 3330

* Haswell: Start Series From  4 for example: core i5 4430

تکنولوژی Turbo Boost اینتل

 

تکنولوژی Intel Turbo Boost به پردازنده امکان می دهد تا در زمان نیاز به صورت داینامیک سرعت ساعتی اش را افزایش دهد. حداکثر مقداری که در هر زمان Turbo Boost می تواند سرعت ساعتی را افزایش دهد به تعداد هسته های فعال ، برآورد مصرف فعلی ، بر آورد مصرف انرژی و حرارت پردازنده وابسته است.

برای پردازنده Core i5-661 حداکثر فرکانس ممکن پردازنده3.6GHz  است. به دلیل این که هیچ یک از پردازنده های Core i3 دارای تکنولوژی Turbo Boost نیستند، پردازنده i5-661 می تواند در صورت نیاز از آن ها سریع تر باشد. به دلیل آن که همه پردازنده های Core i5 به آخرین ورژن از این تکنولوژی، یعنی turbo Boost 2.0 مجهز شده اند، تمامیشان می توانند از هر پردازنده Core i3 سریع تر باشند.

 

تکنولوژی Hyper-Threading

 

به بیان ساده در هر لحظه فقط یک فرآیند می تواند در یک هسته پردازش شود. بنابراین اگر یک CPU دو هسته ای باشد ، پس به صورت فرضی تنها دو فرآیند  به صورت همزمان می تواند مورد پردازش قرار گیرد. هرچند ، اینتل یک تکنولوژی به نام Hyper-Threading را معرفی کرده است. این تکنولوژی یک هسته را قادر می سازد که چند فرآیند را پردازش کند.

مثلا یک پردازنده Core i3 که فقط دو هسته دارد ، می تواند در حقیقت دو فرآیند را در هر هسته اجرا کند. به عبارت دیگر در مجموع چهار فرآیند می تواند به صورت همزمان اجرا شود. بنابراین حتی اگر پردازنده های Core i5 چهار هسته ای باشند ، از آنجا که این پردازنده ها از تکنولوژی Hyper-Threading پشتیبانی نمی کنند (به غیر از i5-661 ) تعداد فرآیند هایی که در هر لحظه می توانند پردازش کنند تقریبا معادل همتایان Core i3 شان است.

این یکی از دلایل بسیاری است که چرا پردازنده های Core i7 بهترین هستند. نه تنها چها هسته ای هستند بلکه از تکنولوژی Hyper-Threading هم پشتیبانی می کنند. بنابراین در مجموع  8 فرآیند به صورت همزمان می تواند در آن ها اجرا شود. این ویژگی را با 8 مگابایت کش و تکنولوژی Turbo Boost اینتل که همه پردازنده های i7 دارند، ترکیب کنید و خواهید دید که چه چیزی پردازنده های i7 را از هم نوعانش مجزا می کند.

 

راههای مختلف برای تشخیص تعداد هسته پردازنده در ویندوز

1-از طریق :Task manager

در ویندوز 7ابتدا کلید های ترکیبی  Ctrl + Shift + Esc را با هم فشار دهید. در پنجره  Windows Task Manager در قسمت CPU Usage History می توان به تعداد هسته های موجود در پردازنده، پی برد؛ جایی که نمودار سبز رنگ که در کادر مشکی درحال نوسان است؛ مشاهده نمایید تعداد کادر های مشکی نشان دهنده میزان هسته CPU شماست برای مثال تعداد هسته پردازنده اگر 2 بوده باشد طبیعتا 2 عدد کادر مشکی مشاهده می شود.

در ویندوز 8 کمی متفاوت است؛ مانند بالا کلید های ترکیبی  Ctrl + Shift + Esc با هم فشار دهید. در پنجره Task Manager در پایین صفحه More details  را فشار داده سپس به قسمت Performance  وارد شده در پایین صفحه میزان Core  یا هسته سیستم شما نمایش داده شده است.

لازم به ذکر است که برخی پردازنده ها دارای 2 هسته واقعی و 2 هسته مجازی هستند که سیستم عامل ها، به عنوان یک پردازنده 4 هسته ای در نظر میگیرند. پس ممکن است 4 کادر مشکی در ویندوز 7 مشاهده نمایید زیرا در تکنولوژی Hyper Threading هر هسته واقعی به 2 هسته مجازی تبدیل می شود تا روند انجان پردازش موازی صورت گیرد.

 

2- از طریقCMD  ویندوز:

وارد کنسول ویندوز خود یا همان CMD شوید دستور زیر را اجرا نمایید:

wmic CPU get /format:list

اطلاعات پردازنده شما نمایش داده می شود. در جایی که نوشته است :

 Number of cores: منظور تعداد هسته های واقعی سیستم

Number of Logical Processors: منظور مجموع تعداد هسته های واقعی و تعداد هسته های مجازی است.

 

 3- از طریق :System Information

در محیط run  سیستم عامل خود تایپ نمایید msinfo32 تا وارد محیط system information  خود شوید در خطی که نوشته شده است  processor  تمامی اطلاعات مربوط به  CPU  خود از جمله تعداد هسته های پردازنده را می توان مشاهده نمود.

در حال حاضر پردازندههای i3، i5، i7 در برخی از مینی پی سی و تین کلاینت ( تینکلاینت ) های خاص مورد استفاده قرار میگیرد؛ که به نسبت پردازنده قیمت بالاتری نیز، دارند.
۱۱ آبان ۱۳۹۴

پدرام حقیقی

این اطلاعات برای کلیه افرادی که قصد خرید پردازنده دارند، یا اینکه می خواهند از پردازنده خودشان اطلاعات بیشتری داشته باشند مفید است. تشکر.

ثبت نظر و نقد شما